Тема. Дроби в нашому житті.
Мета. Навчальна: навчати поєднувати математичну і нематематичну інформацію, пов’язану з вибором професії; вдосконалювати знання учнів про дроби в повсякденному житті і в майбутньому, дії з ними; закріпити вміння і знання учнів розв’язувати задачі життєвого змісту.
Розвиваюча: використовувати задачі життєвого змісту, пов’язані з професіями майбутнього для формування в учнів цілісного уявлення про систему знань для майбутнього навчання і життя; розвивати вміння аналізувати ситуацію з різних боків; творчі здібності, гнучкість мислення.
Виховна: виховувати культуру математичного мовлення; активність учнів, увагу, інтерес до нових життєвонеобхідних знань і прагнення їх набути.
Тип уроку. Урок систематизації та узагальнення знань.
Форма уроку: урок- проект.
Наочні посібники. Мультимедійна система: комп’ютер, проектор, екран; картки для усного рахунку; плакати із задачами; картки для групової форми роботи; плакати з умовами і відповідями.
Хід уроку.
Девіз уроку: Мислити послідовно, судити переконливо, спростовувати неправильні висновки повинен кожний: фізик і поет, тракторист і математик.
Е. Кольман
І. Організація класу.
Вступне слово вчителя.
Народна мудрість говорить, що життя людини пройде не марно, якщо вона посадить дерево, побудує дім, виховає дитину. Діти, чи посадили ви дерево? А чи мрієте ви побудувати будинок? А чи можете ви вже зараз побудувати будинок? Але можна підготуватися до цього вже сьогодні. В кожного з вас є своя заповітна мрія - це обрати професію. Послухайте, яку мрію має Рудольфа.
Виступ учня Рудольфа.
Моя мрія – одержати музичну освіту і стати співаком. Також я мрію заробити багато грошей і побудувати будинок.
Вчитель.
Ми маємо допомогти Артемові у здійсненні його мрії, використовуючи знання про дроби. Місяць назад ми цей проект запланували, а сьогодні будемо його презентувати. Для цього використаємо свої знання з теми «Дроби в нашому житті» і пов’яжемо їх із знаннями, які необхідні нам під час вибору майбутньої професії.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1. З історії дробів.
( Учні зачитують відомості з історії виникнення дробів).
1 учень.
Основним джерелом виникнення дробів було вимірювання. Спочатку виникають такі дроби: половина, чверть, третина, півчверть, півтретина.
2 учень.
Перші дроби виникли не в результаті ділення. У Стародавній Греції дроби розглядають як відношення чисел. У записі знаменник писався над чисельником.
3 учень.
У древній Русі дроби називали «частками». Окремі дроби мали спеціальні назви. Наприклад, 1/3 - треть, 1/6 - півтреть, 1/5 – п’ятина, 1/10 – десятина. У Росії вчення про дроби вперше виклав Л. П. Магніцький.
2. Усні вправи.
1. Пояснити правило скорочення дробів.
50/100=1/2; 11/33=1/3; 25/40=5/8; 49/70=7/10
1/4=7/28; 3/5=18/30; 6/11=18/33; 2/3=18/27
2. Вставити пропущені числа у клітинки.
3/8-/=0; 0+7/=/9; 5-1/=4,/2; 3-2/=2,/3
3. Порівняти.
1 і 1/2; 0 і 5/12; 1/8 і 1/12; 13/11 і 13/14
4. Скласти правило. ( Слайд).
З даних слів на слайді скласти відоме вам правило.
одержимо
на
число
відмінне
якщо
дробу
то
дріб
рівний
даному
поділити
і
знаменник
чисельник
або
помножити
5. Робота в групах за картками.
( В учнів картки з умовою, а в учителя-з відповідями. Після виконання завдань, вчитель перевіряє роботи).
6. Індивідуальна робота за картками.
Скласти пропорції за картками.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
|
|
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ||||
|
|
|
|
ІІІ. Фізкультхвилинка.
Вправа «Дерево».
Мета: швидке відновлення сил упродовж уроку, усунення стресу, набуття впевненості у собі.
Зведіться на ноги, поставте ноги на ширину плечей,заплющте очі. Уявіть себе сильним, могутнім деревом. Ваші ноги-це коріння, що сягає глибоко в землю; дістає води. Ваше тіло-це стовбур, що знаходиться в повітрі. Ваші руки-це гілки, що тягнуться до сонця. Над вами світить яскраве сонце. Відчуйте себе розкішним деревом. Ви одержуєте енергію від землі через коріння, енергію сонця-через гілки. Дме легенький вітерець, ви відчуваєте його дотик. Ви-високе, струнке дерево, ви твердо стоїте на землі. Погляньте, яке ви дерево... Вправу закінчено, розплющте очі.
ІV. Захист проекту.
1. Вчитель.
Зараз кожен з вас допоможе нашому Артему здійснити його мрію. Всі ви також мрієте отримати ту професію, яка вам подобається. Ми побачимо, як ваші вміння майбутніх професіоналів допоможуть у побудові та облаштуванні будинку для Артема.
2. Слайд-шоу. (Демонстрація картинок різних професій, які мріють отримати діти в майбутньому).
3. Розв’язування задач.
Професія-садівник. Задача 1.
Мрія Артема - посадити фруктовий сад біля будинку з 36 дерев. 2/9 всіх дерев-вишні; 4/9-яблуні. Решта-інші фруктові дерева. Скільки вишень і скільки яблунь буде у саду?
(Учні колективно розв’язують задачу).
Професія-будівельник. Задача 2.
Біля будинку потрібно поставити новий паркан прямокутної форми шириною 9,1/3м, а довжиною-11,1/2м.
(Учні пропонують план розв’язування. Це завдання вчитель задає на домашнє опрацювання).
Професія-маляр-штукатур. Задача 3.
Наш Юра Працелюб може пофарбувати паркан за 8 годин, а Богдан Ледащенко з 6-Б класу-за 24 години. Яку частину паркану вони пофарбують разом за 1 годину, якщо будуть працювати разом?
(Самостійна робота в зошитах).
Професія-вчитель. Задача 4.
Мрія Сашка - відкрити у будинку товариша благодійну школу, схожу зі школою «Піфагорійців». Скільки учнів буде у цій школі, якщо хлопчиків-8, що становить 2/3 всіх учнів?
(Учні розв’язують задачу усно, коментуючи розв’язання).
Професія-швачка. Задача 5.
(Задача у вигляді таблиці).
Кількість | Довжина (в метрах) |
2 | 7,5 |
8 | х |
Дівчатка можуть пошити занавіски для вікон у будинку. Скільки метрів тканини треба для 8 вікон, якщо для пошиття занавісок на 2 вікна витратили 7,5м?
(Дівчатка складають пропорцію, хлопчики - розв’язують).
Професія-бухгалтер-економіст. Задача 6.
Під час підрахунку коштів, витрачених на будівництво будинку, бухгалтеру запропонували нашвидкуруч обчислити вирази.
1/2 + 0,5; 0,6 – 1/2; 1/25 + 0,4; 1/4 + 0,25
( Розв’язування в парах).
Професія-повар-кондитер. Задача 7.
По закінченню будівництва всіх вирішили пригостити печивом. Для випікання 2 кг печива витратили 500г цукру. Скільки треба взяти цукру, щоб спекти 10 кг печива?
(Учні усно складають пропорцію і дають відповідь).
V. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів.
VI. Домашнє завдання.
Розв’язати задачу, запропоновану на уроці. № 346(в, г) - з підручника.
Кукурудзяк Валентина Радовна
2014-01-20 18:05:16клас...
Зеленівська Людмила Миколаївна
2012-12-14 20:32:55Завуч з навчально-виховної роботи...